Először tulajdonképp azt sem tudtuk pontosan, hogy hova is jelentkeztünk, de aztán a suliban az összes évfolyamból jöttek diákok. Kilencedikesként új ismeretségeket, barátokat szereztem, szerintem mások is.
A Sarkad-DAOP-5.1.1.-09-2f-04 jelű "Komplex fejlesztés a szociális célú városrehabilitáció jegyében Sarkadon" című pályázat keretén belül "Sarkad a török időkben" nevű miniprojektnek köszönhetően lehetőségünk volt különböző iskola utáni programokban részt venni, amelyek a színház világán keresztül tártak fel előttünk egy elfeledett kort és annak feledésbe merült hősiességét. Összesen nyolc alkalommal válhattunk mi is a kor részévé. A programok különböző helyeken zajlottak, és minden alkalommal másképpen közelítettük meg a témát.
Először egy elméleti foglalkozáson vettünk részt, majd délutáni programként megnézhettünk egy zenés előadást, ami szemléletesen ábrázolta a színházat mint összművészeti alkotást. Jól példázta a szöveg, a zene, a dal, a díszlet, a színpadi játék, a kellékek, a jelmezek, a karakterek megformálása, a szereplők jelleme és motivációi, hogyan is válik a sok kicsi részlet egy egésszé.
Utána a korról tanultakat megtekinthettük a gyulai várban, ahová bérelt kisbusszal mentünk. Kaptunk munkafüzeteket is.
Ott mindent megmutattak, meséltek a vár történelméről, mindennapjairól, ostromáról, a törökökről. Továbbá beszéltek a büntetési módszerekről, bemutatták nekünk a börtönöket. A leginkább a hálószobák tetszettek. A fegyverek is izgalmasak voltak. Várlátogató utunkat azzal zártuk, hogy két csoportra oszlottunk. Az egyik csoport elment gyönyörű középkori ruhákat próbálni a színjátszáshoz, a többiek tollal és tintával saját névre szóló okleveleket készítettek. Egy rövid megbeszéléssel zártuk a délutánt.
A várban tett látogatásunk után hozzánk látogattak el színészek a helyi Művelődési Központba. A műsor a szerelem témakörét tárta elénk. Megtekintését követően azt hiszem, mindenki elgondolkodhatott az előadás mondandóján. Mellesleg jól példázta a hangképzés és a beszédtechnika jelentőségét. Lenyűgöző volt!
A Békéscsabai Jókai Színházban tekinthettük meg Bartus-Benkefy Lovak című musicaljét. A színészek kitűnően valósították meg a karaktereket, minden mozdulatuk profizmusról árulkodott. Nagyon tetszett a két főszereplő személyisége, énekhangjuk csodálatos volt. Külön érdekes volt, hogy az előadás előtt körülvittek bennünket a színházban, és sok - igazából számunkra új - dolgot mutattak be. Minden a néző kényelmét és szórakoztatását hivatott szolgálni. Az előadás alatt sok technikai effektet ismertünk fel.
Kicsivel később magunk is előadhattunk egy darabot, amelyben megmutathattuk a szerelem erején kívül az önzetlenség, a bátorság erejét is. Arról az időről szólt, amikor a törökök Sarkad várát akarták elfoglalni, de a bátor és igazlelkű hajdúk ezt megakadályozták abban az időben, amikor Gyula vára is török kézen volt. A vár hangulata és környezete, valamint a beszéd- és mozgásgyakorlatok, a színházi előadások, a műhelytitkok megismerése nagy mértékben segített bennünket a produkció megvalósításában. Az előadást megelőzték a próbák, ahol a beszédet, mozgást, testtartást igyekeztünk a darabbeli karakterhez igazítani. Mindenki több karaktert, jelmezt próbálhatott ki. Többféle anyagból különböző játékteret alakítottunk, és megfigyeltük, hogy melyikben, milyen játéklehetőség nyílik. Persze az igazi színpadnál nincs jobb.

Egyszóval akik ebben a programban rész vettek, sok élménnyel gazdagodhattak. Összességében szép, mókás és tanulságos délutánokat töltöttünk együtt, amelyeket senki nem fog elfelejteni. Az élményt köszönjük a program szervezőinek és Pete Lászlóné tanárnőnek.
Sajti Réka és Baracsi Annamária
a középiskola tanulói