„ Életem egyik legszebb hete Dániában”

Az Erasmus+ Gates and Keys pályázat keretében 5 fős delegáció indult április 2- án éjfél után néhány perccel Sarkadról, Dániába Hvidbjergbe.  Szőke Krisztina 9.C, Oláh Georgina 10. C, Dobi Richárd 11.C osztályos diákok, Tóthné Leelősy Andrea angol szakos pedagógus és Sárközi Anna intézményvezető.

Néhány órás autózás után a Kolozsvári Avram Iancu repülőtérről repülőgéppel jutottunk el a dániai Billundba. Diákjaink számára már ez is nagy élményt jelentett, hiszen eddig nem utaztak repülővel. Autóbuszra majd vonatra szállva a délutáni órákban érkeztünk meg a Hvidbjergbe, ahol a befogadó családok várták a diákjainkat az állomáson.

Hétfőn reggel ünnepélyes keretek között köszöntötte a résztvevőket a dán iskola igazgatója, a diákönkormányzat vezetője és a szülői munkaközösség elnöke. Rövid zenés műsor után megkezdődtek a foglalkozások. A diákok hamar feloldódtak, ebben segítette őket az angol nyelv ismerete.

Az itt töltött néhány nap alatt a résztvevő diákok különböző témákban mondták el véleményüket, mint például: „Erőszak a médiában”, ötleteltek azon, hogyan lehet kapcsolatot létesíteni a különböző társadalmi háttérrel rendelkező emberek között vagy egy szerepjáték segítségével bemutatták mit tennének, hogyan viselkednének, ha találkoznának egy migránssal az utcán.

Diákjaink bemutatták az itthon elkészített kollázsukat, melynek témája a média manipulatív ereje a tolerancia és a megértés kapcsolatában és a  poszterüket, amelyen Magyarország és Dánia hasonlóságait és különbségeit mutatták be.

A szerdai napot Aarhusban töltöttük, ahol meglátogattuk a város legszebb székesegyházát, a régi idők lakóépületeit bemutató skanzenját és egy Művészeti Múzeumot. Fáradtan, de nagyon sok élménnyel térhettünk vissza a szállásainkra.

Az utolsó nap délelőttjén Struer város polgármesterénél vendégeskedtünk. A polgármester szívélyesen köszöntött minket és előadásában bemutatta az általa vezetett város múltját és jelenét.

Este egy zenés, táncos, szórakoztató programmal búcsúztunk el egymástól a vendéglátóktól és Hvidbjergtől.

Szombaton reggel összecsomagoltunk. A lengyel és török delegációkkal együtt egy külön busszal Billundba utaztunk, ahol eltöltöttünk még egy napot és vasárnap a reggeli órában indultunk haza.

Sajnos, a repülőn beszélgetve rájöttünk, hogy ez volt az utolsó út a Erasmus+ Gates and Keys pályázat keretében, amin diákok is részt vehettek.

Júniusban a program zárásaként Isztambulban találkoznak a pályázatban résztvevő iskolák igazgatói és a projekt koordinátorai.

Bízunk abban, hogy a jövőben lesz még lehetőségünk részt venni egy ehhez hasonló projekteben, és még sok ilyen szép hetet tölthetnek még el diákjaik Európa más országaiban is.