A tanév kezdetén újjá varázsolt főépület és megújult tornacsarnok várta a sarkadi középiskolásokat

Átadásra került a középiskola 250 millió forintból megvalósult energetikai korszerűsítési beruházása.

Sarkad és térsége meghatározó oktatási intézménye az Ady Endre - Bay Zoltán Gimnázium, amely a sarkadi járás egyetlen középiskolája. Az 1953-ban életre hívott intézményben általános gimnáziumi, valamint angol-magyar két tanítási nyelvű képzés, illetve a Gyulai Szakképzési Centrum berkein belül postaforgalmi és informatikai szakképzés folyik, tehát napjainkban két középfokú oktatási intézmény működik a 250 millió forint értékben, az önkormányzat által felújított, korszerűsített épület falai között.

Szeptember 3-án, délelőtt ünneplőbe öltözött diákok és pedagógusok népesítették be középiskolánk udvarát, ahol a városvezetés, a képviselő-testület és díszvendégeink körében megnyitották a 2018-2019-es tanévet, valamint birtokba vehették a középiskola felújított, korszerűsített főépületét és tornacsarnokát. A beruházás átadásával kiegészülő tanévkezdő ünnepséget megtisztelte jelenlétével Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke, valamint Teleki-Szávai Krisztina tankerületi igazgató és Kovács Zsuzsanna, a Gyulai Szakképzési Centrum főigazgatója.

A himnusz közös eléneklését követően a középiskola diákjainak tanévnyitó műsora következett, majd a megjelenteket a gimnázium részéről Sárközi Anna intézményvezető, míg a szakgimnázium részéről Molnárné Juhász Annamária tagintézmény-vezető köszöntötték, akik gondolataik zárásaként ünnepélyesen is megnyitották a sarkadi középiskola falai között tanuló diákok számára az új tanévet.

Az új tanév ünnepélyes megnyitását követően a középiskola megújult, komplett energetikai korszerűsítésen átesett főépületének és tornacsarnokának átadása következett. A jeles alkalomból Sarkadra látogatott Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke, aki köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy az eddigi döntések eredményeként a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból 1,7 milliárd forint értékben valósulnak meg fejlesztések Sarkadon, ami 13 nyertes projektet jelent. Azonban ez csak a TOP - program, ezen túl számos operatív programból és hazai forrásokból is zajlanak beruházások, azaz napjainkban közel 6 milliárd forintból épül, szépül a város. Ehhez a beruházásdömpinghez gratulált a városvezetésnek a megyei elnök, és sikeres tanévet kívánt a nyári szünetről a megújult középiskolába érkező diákságnak és pedagógusoknak.

A szeptember 3-án átadott beruházás kapcsán dr. Mokán István polgármester elmondta, hogy Sarkad Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elkötelezett a településen élő fiatal korosztály támogatása iránt, ezért minden pályázati lehetőséget megragad a nevelés és az oktatás sarkadi infrastruktúrájának fejlesztésére. Ennek mentén napokon belül kezdődhet az új bölcsőde építése a Petőfi - Iskola utcák sarkán, folytatódhat az óvodák épületeinek korszerűsítése, hamarosan indul a Kossuth utcai iskolát érintő, új városi sportcsarnokot is magába foglaló, közel 1 milliárd forint értékű beruházás, illetve ennek köszönhetően valósulhat meg a Gyulai úti iskola étkezőjének és tálalókonyhájának, valamint parkolójának fejlesztése is.

Ami a középiskolai beruházást illeti, dr. Mokán István kihangsúlyozta, hogy a 2014-ben megválasztott új városvezetés számára azért is különösen fontos ez a program, mert ezen projekt nyitotta meg a sarkadi fejlesztések hosszú sorát. Ez a beruházás készült el először és a tanévnyitó ünnepség keretében történő átadásával ez a fejlesztés nyitja meg azt a sort, melynek végén jelentősen javulni fog szeretett településünk arculata. A polgármester a beruházás ünnepélyes átadása során arra is kitért, hogy a középiskola főépületének és tornacsarnokának teljes energetikai korszerűsítése az első lépés, a városvezetés itt még két fontos lépést tervez, egyrészt a postai és informatikai szakképzésnek helyt adó körépület és a kollégium korszerűsítését, másrészt a középiskola udvarán álló, műemléki védettséget élvező Almásy-kúria felújítását is tervezik, szintén pályázati források felhasználásával.

A most átadott beruházás műszaki tartalmát ismertetve elhangzott, hogy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program 3.2.1-15 pályázati felhívására révén, mintegy 250 millió forint összegű támogatást felhasználva, önkormányzati önerő nélkül valósult meg a középiskola oktatási épületének és a tornaterem teljes homlokzatának hőszigeteléssel való ellátása, valamennyi külső nyílászáró cseréje, a fűtéskorszerűsítés, az épületegyüttes akadálymentes megközelítése és az akadálymentes vizesblokkok felújítása. A fűtéskorszerűsítés során két kondenzációs gázkazán és egy faapríték elgázosító kazán került beépítésre fűtési puffer tárolóval. A használati meleg víz előállítását öt napkollektor, míg az energiaellátást 112 napelem panel segíti. A számítások szerint a fejlesztés eredményeként évente 10 millió forintos nagyságrendű az energia megtakarítás.

A polgármester köszöntőjében a beruházás tervezőjének, műszaki ellenőrének és nem utolsó sorban a kivitelezőjének is köszönetet mondott. A beruházás kivitelezését a lefolytatott közbeszerzési eljárás mentén a gyulai székhelyű, de sarkadi telephellyel rendelkező és több tucat sarkadi lakóhelyű dolgozót foglalkoztató, valamint sarkadi alvállalkozókkal együttműködő FUTIZO Kft. végezte, így szinte teljes mértékben sarkadi munkavállalók végezték a munkát, amelyet az ünnepi alkalomból a nemzeti színű szalag átvágásával szeptember 3-án délelőtt a városvezetés nagy szeretettel adott át az azt birtokba vevő pedagógusoknak és diákoknak.